Znalezisko z baszty

Jesienią ubiegłego roku podczas prac remontowych na baszcie (wg. innych źródeł - podczas prac rozbiórkowych murów kurtynowych na zamku),
naleziona została zalakowana butelka z włożoną doń kartką papieru. Jak się okazało, jest to pamiątkowy list napisany przez letników, którzy na początku XX wieku własnym kosztem i wysiłkiem przeprowadzili roboty zabezpieczające basztę.

Dokument ma wyłącznie wartość historyczną, jest skrawkiem naszych dziejów.
Jak dowiedzieliśmy się od eksperta ds. kazimierskich, architekta Pana Tadeusza Michalaka, w czasie robót wykonywanych przed wojną przez ową grupę letników - miłośników Kazimierza, otynkowana została część baszty przy jej styku z ziemią - owo wybrzuszenie tak charakterystyczne dla wież średniowiecznych.
„Szanujmy pamiątki przeszłości" - taki napis ułożono wtedy z małych granitowych kamyczków. Okalał on otynkowana część baszty i widoczny był jeszcze w latach 50. XX wieku.
Dokument po przeprowadzonej ekspertyzie potwierdzającej jego autentyczność i pracach konserwatorskich wrócił do Kazimierza.

Treść dokumentu:
"Baszta z budowana za Czasu Kazimierza Wielkiego w Wieku XIV reperowana w dniach 1 do 4 sierpnia 1901 r. ze składek dobrowolnych od letników bawiących z Warszawy niniejszy dowód w murowany dla potomności przez Henryka Radeckiego Kupca z Warszawy bawiący w Kazimierzu.
Dnia 3 sierpnia 1901 r.
H. Radecki"
(pisownia oryginalna)

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>