Skowieszynek

Ewa Wolna

Szkoła na wzgórzu

Kazimira Jończyk (Sosik), Józefa Rodzik, Zofia Ciech z uczniami 1957 r.

Budynek w kolorach zieleni, z dachem krytym spłowiałą dachówką, z charakterystycznymi - jak na kazimierskiej farze - sterczynami (dowód, że to projekt samego Karola Sicińskiego). Otoczony żywopłotem z mirabelek i starymi dębami.
Trawiaste boisko, rabatka kwiatowa przed wejściem i pierwsze kolorowe huśtawki na powstającym placu zabaw (za chwilę będzie tu także przedszkole).
Gdy ładna pogoda, przed nowymi schodami rząd mniejszych i większych rowerów.
To szkoła w Skowieszynku.
Właśnie skończyła 50 lat.
Jej początki sięgają roku 1954, kiedy to postanowiono wybudować na wsi szkołę, aby uczniowie z Gór, Wylągów i Sowieszynka wraz z nauczycielami nie musiały wędrować do czterech prywatnych domów.
Działkę pod nową szkołę ofiarowała rodzina Dzierżyńskich i Siła - Nowickich z sąsiednich Wylągów. Powołano Komitet Budowy, na czele którego stanął pan Mieczysław Tuźnik. Mieszkancy wsi opodatkowali się po 100 zł od ha i pracowali całymi rodzinami na budowie, nawet w niedzielę.
Nauczycielki, które wówczas uczyły w Skowieszynku (Kazimiera Jończyk - Sosik, Józefa Rodzik, Maria Dobrowolska i Zofia Ciech) przygotowały jasełka.
30 sierpnia 1959 r. trwały ostatnie prace porządkowe, a 1 września zabrzmiał pierwszy dzwonek.
uroczystość otwarcia szkoły, 1. 09. 1959 r. z lewej: Mieczysław Tuźnik, obok - Józefa Rodzik
1959 r.
Kazimiera Sosik ze swoimi uczennicami

Do 1973 r. szkoła funkcjonowała jako samodzielna jednostka; od ‘73 roku - jako punkt filialny Zbiorczej Szkoły Gminnej w Kazimierzu Dolnym.
W 2006 r. nad szkołą zebrały się czarne chmury. Wygrał rachunek ekonomiczny i Rada Miejska w Kazimierzu podjęła uchwałę o likwidacji szkoły.
I wówczas społeczność wiejska powiedziała: NIE! To nasza szkoła. Wzniesiona naszymi rękami.
Przy wsparciu kilku osób z kazimierza i p. Alicji Bałdygi z Federacji Inicjatyw Oświatowych, 8 marca 2006 roku powołano Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Skowieszynek, które przejęło prowadzenie szkoły.
Gmina użyczyła na zasadach dzierżawy budynek, który od lat nie był remontowany. Rodzice ze Skowieszynka, Gór i Wylągów ostro wzięli się do pracy. Wykonano nową elewację, wyremontowano i zakonserwowano rury spustowe oraz daszek nad wejściem, uporządkowano ogródek.
1 września 14 - osobowa grupa dzieci rozpoczęła naukę w Społecznej Szkole Podstawowej.
Remonty, naprawy i upiększanie wnętrz oraz otoczenia szkoły właściwie trwają cały czas. Wymieniono okna, drzwi, podłogi, zakupiono meble, dywany i inne sprzęty szkolne. Wszystkie te prace wykonują sami rodzice i przyjaciele szkoły. Stowarzyszenie pozyskuje fundusze organizując bale, festyny, aukcje. Można również wynająć pomieszczenia np. na „zielona szkołę", biwak, uroczystość rodzinną itp. (są łazienki z prysznicem i świetnie wyposażona kuchnia).
50 rok istnienia szkoły powitało 28 dzieci w klasach 0 - V, a od 1 października 2009 r. ruszył punkt przedszkolny „Promyk", do którego zapisano 14 dzieci.
Historia szkoły pisze się dalej...
A więc istnieją szkoły przyjazne dzieciom i nauczycielom, do których kilka razy w roku przychodzą także ci, którzy dawno szkoły pokończyli.
Szkoły, w których rodzice nie są gośćmi, są gospodarzami. Gdzie dzieci czują się bezpiecznie, bo obca jest im agresja.
Szkoła na wzgórzu pięknieje i w słońcu i w blasku serc ludzi dobrych, mądrych i szczodrych...
Skowieszynek, 1 IX 1956 rok

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>