Nowa sztuka w Teatrze Osterwy

Paweł Huelle podczas konferencji prasowej w Teatrze Osterwy, fot. Teatr im.J.Osterwy
W lubelskim Teatrze Osterwy rozpoczęły się próby do najnowszej sztuki Pawła Huelle, napisanej specjalnie dla tegoż teatru. Jej dający do myślenia tytuł - „Zamknęły się oczy ziemi" - to cytat z Józefa Czechowicza, z jego wiersza „prowincja noc" [czytaj:...].
Przedstawienie będzie niewątpliwe wydarzeniem artystycznym, może społecznym, bo przewiduje się kontrowersje, ale dla nas, kazimierzaków ma ono również inny wymiar.
Rzecz bowiem dzieje się w Kazimierzu i nie idzie tylko o to, że fabuła osadzona jest w naszych realiach. Oto opowiedziany jest tu epizod z naszej historii, będący pretekstem do poruszenia tematów ogólniejszych, ponadczasowych i uniwersalnych.
Nie chcemy zdradzać szczegółów terści, dlatego w dużym skrócie powiemy, że bohaterami są postaci przedwojenne w magiczny sposób związane i zmieszane z osobami dramatu, jaki rozegrał się na naszych oczach parę lat temu w domu zakonnym sióstr betanek. (Fenomen społeczny i kulturowy plus genius locci - to symbioza szalenie obiecująca).
Jeśli jednak ktokolwiek pomyśli, że to płytka sztuka sensacyjna oparta na nośnym newsie - głęboko się rozczaruje. Paweł Huelle podczas konferencji prasowej: „Próbuję się zmierzyć z historią owej zamkniętej społeczności, w której dochodzi do manipulacji. (...)W sztuce są retrospekcje z przedwojennego Kazimierza - i to dokładnie z tego miejsca, w którym później, długo po wojnie, zbudowano klasztor betanek".
Uczestniczyłam w pierwszej próbie, właściwie w pierwszym czytaniu tekstu i wiem, że nie jest to po prostu opowiadanie o historii konfliktu w domu sióstr zakonnych.
Z formalnego punktu widzenia frapujące jest teatralnie przenikanie się czasów, ale jest ono też zabiegiem wprowadzającym nas w niepokój, zagubienie się w refleksji. „Sztuka ta ma być zaczynem myślenia - mówi reżyser, Krzysztof Babicki - myślenia o dramacie ludzi wywiedzionych na manowce. W tym wszystkim jest piękno przerażające, ale uwodzące widza, który ma wrażenie, że nie - ot tylko - ogląda, lecz autentycznie bierze udział w rytuale."
Huelle przemyca, a czasem całkiem wprost zwraca uwagę na degenerację życia duchowego Polaków i opowiada o tym z pozycji „rzymskiego katolika zaniepokojonego rzymskim katolicyzmem."
Sztuka przywodzi naturalnie na myśl „Matkę Joannę od Aniołów",
ale pomiędzy autentycznymi zdarzeniami, fragmentami prawdziwych relacji, odkryjemy też teksty średniowiecznych mistyczek, atawizmy ludzkich zachowań i przeżyć religijnych. Wszystko to powoduje, że nie potrafię podsumować: bohaterami są one i on. Raczej - one i On. Więcej jest tu wbrew pozorom o duchu, niż o ciele. Kto tego nie pojmie, będzie prawdopodobnie oceniał spektakl w kategoriach prostej kontrowersji. Niepotrzebnie.
Bardzo czekamy na kolejne próby i na samą premierę, która odbędzie się
9 kwietnia 2011 roku w lubelskim Teatrze im. Juliusza Osterwy.
Nasza redakcja została zaproszona do obserwowania przygotowań
i wszystkiego, co dzieje się wokół sztuki, dlatego obiecujemy,
że będziemy rzecz relacjonować na bieżąco.
                                                                                bożena gałuszewska
PS.
Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Krzysztofowi Babickiemu i Pani Annie Nowak za zaproszenie nas do obserwowania, jak „Zamknęły się oczy ziemi".

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>