Komunikat burmistrza Grzegorza Duni

Gwałtowne burze i ulewne deszcze, które w ostatnim czasie nawiedzają Polskę, nie ominęły niestety również naszej gminy. Od początku lipca niemalże codziennie obserwujemy obfite opady deszczu.

W związku z zaistniałą sytuacją i stratami spowodowanymi nawałnicami, Burmistrz Kazimierza Dolnego powołał przy Urzędzie Miasta w Kazimierzu Dolnym komisję, której zadaniem jest ocena strat w infrastrukturze technicznej gminy, głównie szkód wyrządzonych przez spływającą wodę na drogach.

Po oszacowaniu strat, do Wojewody Lubelskiego wystosowane zostanie pismo w celu pozyskania środków na usuwanie skutków ulew.

Obecnie pracownicy urzędu, jeżdżąc w tereny, o których wiadomo, że ucierpiały najdotkliwiej, na miejscu sprawdzają stan i monitorują sytuację.

Szkody odnotowano m.in. w Zbędowicach, Wierzchoniowie, Parchatce, gdzie nurt wody zalał pola uprawne i podwórka, naniósł kamienie, gałęzie itp. Bardzo zamulone są tereny niektórych posesji oraz przydrożne pobocza. Niemal z każdego wąwozu z impetem wypływa woda, niosąc ze sobą gałęzie, fragmenty nawierzchni itd., podmyte są też płyty i asfalt, obserwuje się również osunięcia zboczy wąwozów i wyrwy. Najbardziej uszkodzona została droga wiodąca do Zbędowic, gdzie częściowo podmyty, a na niektórych odcinkach zerwany jest asfalt, skutkiem czego droga jest trudno przejezdna. Na pewno będzie ona wymagała remontu, a o pomoc finansową na ten cel zwrócimy się do Wojewody.

W Bochotnicy wiatr zerwał fragment dachu na jednym z domów, w Kazimierzu podtopiona została ul. Sadowa.

Na interwencje wielokrotnie wyjeżdżali strażacy, nadmiary wody były wypompowywane, w newralgicznych punktach ułożone zostały worki z piaskiem.

Nie tylko ulewy i silne wiatry przynoszą szkody, również grad spowodował wiele strat w uprawach rolnych. Sołtysi zostali poproszeni o przekazanie mieszkańcom wsi informacji, że w Urzędzie Miasta przyjmowane są oświadczenia o stratach. Po ich zweryfikowaniu przez pracowników UM, oświadczenia zostaną wysłane do Wojewody, który po zapoznaniu się z nimi podejmie dalsze decyzje.

Na razie trwają wstępne szacunki - dziś (poniedziałek) w teren wyjechała komisja oceniająca straty w rolnictwie. Bardzo prosimy wszystkich zainteresowanych rolników o nie zwlekanie ze złożeniem oświadczeń o szkodach w uprawach.

Deszcze póki co nie ustają i choć na pogodę nie mamy żadnego wpływu, poprzez obecność pracowników w terenie i możliwie szybkie interwencje staramy się zachować kontrolę nad sytuacją.

Oświadczenie o o stratach w uprawach oraz o stratach w sadach i plantacjach wieloletnich w formacie .doc do pobrania i wykorzystania na stronie Urzędu Miasta: kliknij....
burmistrz Kazimierza Dolnego
Grzegorz Dunia

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>