DWA BRZEGI Uczta dla ducha

dr Izabela Łapińska


Festiwalowy plakat, Marilyn Monroe i Charlie Chaplin filmowe ikony w przebraniu a la Bruegel i a la Bosch w warholowskiej stylizacji, całość wyśmienicie doprawiona amarantem. 4 Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, uczta nie tylko dla oczu, ale przede wszystkim dla niezależnego ducha. Film jest kwintesencją festiwalu, program obficie zapełniony został wyszukanymi obrazami z całego świata. Obok znanych realizacji czekają na nas liczne premiery, dla kinomanów, tych będących zawsze na bieżąco. Nic, co dobre nie może zostać nieobejrzane również tego lata.
Dwa Brzegi to niezwykły czas zmysłowego obcowania z filmem, to konfrontacja naszych wewnętrznych światów, świata odbiorcy ze światem wykreowanym przez reżysera. To chwile refleksji, wizualnych wzruszeń, doznań dobra i zła. Dyskusji, polemiki, wymiany myśli i uczuć. Kino nie jest obojętne, pozostawia ślad.
Osobiście mam nadzieję na ślad w mojej głowie po filmie Juana José Campanella „Sekrety jej oczu", spełnienie, próba granic wytrzymałości, miłość. Rozpieszczona, poniekąd, łódzkim festiwalem Plus Camerimage oczekuję obrazów wykwintnych, takich, które poczuję, których percepcja zostawi bliznę, tęsknotę. Dramatyzm, seks, samotność, muzyka The Doors, sztuka i pożądanie Juliette Binoche w „Zapiskach z Toskanii" i „Biała wstążka" niewinność, przemoc, egoizm. To tylko kilka tytułów, które warto zobaczyć.
Festiwal to także spotkania z twórcami. Dla mnie szczególnie bliskie będzie spotkanie z Filipem Bajonem, z którym od kilku lat mam przyjemność współpracować i wiem, jak niezwykły potencjał energii potrafi przekazać młodym ludziom, tak by bez pamięci rozkochać ich w sztuce reżyserii. Lekcje kina z mistrzami to wyjątkowa okazja dotknięcia pasji. Pasji tworzenia, pasji kreacji, ale również pasji widza.
Festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym to obowiązkowe miejsce i czas dla każdego, kto choć raz będąc w kinie bez reszty zapomniał się w innym świecie.


dr Izabela Łapińska
fotograf, filmoznawca, wykładowca akademicki, prowadzi ze studentami warsztaty z fotografii klasycznej

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>